Cooking and eating is a category with prices of different foods, desserts and meals. You’ll find a lot of interesting articles about fancy dishes and ingredients and also articles about the price of normal recipes for normal people.

Cost of Gum
,

The Cost of a Pack of Gum

Chewing gum was used for thousands of years, becoming a part of our daily lives. It is available in various shapes and flavors, while also being offered in different colors - however, it all has one goal: to freshen bad breath or even work as…
Pomegranate Cost
,

Pomegranate Cost

Pomegranate is a very enjoyed fruit by a lot of people. It can be eaten fresh, but it is also the main ingredient in many recipes. It can be used in baking products, salads, juice blends, smoothies, and desserts. It is also used in alcoholic…
Tilapia Cost
,

The Cost of Tilapia

There are nearly a hundred species of cichlid fish commonly known as Tilapia, inhabiting mainly freshwaters like streams, ponds, lakes, and rivers. Tilapia is the fish of warm water. Coptodonini and Oreochromini are the most important Tilapia…
Abalone Cost

The Cost of Abalone

Abalone Mollusk is mostly found in Oceania, the United States, Mexico, and the Indian ocean. This mollusk is also nicknamed the ‘ear shell’ due to its resemblance to the human ear. The Abalone mollusk is equally important due to its meat…
Yeast Cost
,

The Cost of Yeast

Yeast is one of the most known ingredients,  on which millions of dollars of businesses are established. Yes, we are talking about all the businesses related to baking and bakery products. In this article, we will go over all the major aspects…
Cornish Game Hen Cost
,

Cornish Game Hen Cost

The Cornish game hen is a variety of broiler chicken. It is a product of cross-breeding between the Cornish and White Plymouth Rock chicken. It is labeled as the Cornish chicken heritage, as it is the first bred to develop a large breast over…
Beef Short Ribs Cost
,

Beef Short Ribs Cost

Beef short ribs are one of the most popular cuts in beef because they tend to be much larger and more tender than their pork counterparts. While it used to be considered a cheap cut, people have found that if cooked properly these pieces can…
Tamales Cost
,

The Cost of Tamales

Dishes are very satisfying if they are tasty and healthy, and are enriched with nutritional values too. One of the many dishes which has all the ingredients and balance of taste is the tamale. It is also known as tamal and is a classic mesoamerican…
Alligator Meat Cost
,

Alligator Meat Cost

Alligator meat is a delicacy to some and not so much for others. Those who enjoy eating alligators say that it’s lower in fat, cholesterol, and calories than chicken; but because there are few breeders available of this animal (alligators…
Bacon Cost
,

Bacon Cost Per Pound

Usually, for most 12 to 16-ounce packages of bacon, you will spend anywhere from $4 to $6 or more. This cost will, of course, depend on factors like its quantity, flavor, type, and brand, as well as the market demands and where you are buying…
Cheesecake Cost
,

Cheesecake Cost

A slice of cheesecake is the perfect dessert for any meal. From a simple but elegant affair to an extravagant dinner, you can enjoy this delicious treat no matter what your occasion may be. Indeed, there are establishments that exist solely…
Onions Cost
,

The Cost of Onions

Onions and garlic are both members of the Allium family, which is known for its sulfur-containing compounds that help give them their distinctive odors. Onions may be low in calories with only 50 per serving but they're high in vitamin C and…