Cooking and eating is a category with prices of different foods, desserts and meals. You’ll find a lot of interesting articles about fancy dishes and ingredients and also articles about the price of normal recipes for normal people.

Alligator Meat Cost
,

Alligator Meat Cost

Alligator meat is a delicacy to some and not so much for others. Those who enjoy eating alligators say that it’s lower in fat, cholesterol, and calories than chicken; but because there are few breeders available of this animal (alligators…
Bacon Cost
,

Bacon Cost Per Pound

Usually, for most 12 to 16-ounce packages of bacon, you will spend anywhere from $4 to $6 or more. This cost will, of course, depend on factors like its quantity, flavor, type, and brand, as well as the market demands and where you are buying…
Cheesecake Cost
,

Cheesecake Cost

A slice of cheesecake is the perfect dessert for any meal. From a simple but elegant affair to an extravagant dinner, you can enjoy this delicious treat no matter what your occasion may be. Indeed, there are establishments that exist solely…
Onions Cost
,

The Cost of Onions

Onions and garlic are both members of the Allium family, which is known for its sulfur-containing compounds that help give them their distinctive odors. Onions may be low in calories with only 50 per serving but they're high in vitamin C and…
Pork Belly Cost
,

Pork Belly Cost

Pork belly, also known as pork midlin is a popular dish served in many restaurants. It can also be cooked at home for your family and friends to enjoy. A variety of flavors can be added to this delicacy- it is most often braised or pan-roasted…
Oatmeal Cost
,

The Cost of Oatmeal

Oatmeal is a traditional, healthy breakfast for those that want something fast and cost-effective. Prices vary based on the store you purchase it from or what brand you buy. How much does oatmeal cost? A box of oatmeal will cost you, on average,…
Dozen Bagels Cost
,

The Cost of a Dozen Bagels

When you're in the mood for a quick snack, nothing satisfies like a bagel. When it comes to buying an assortment of 12 different flavors, customers can select from signature or classic topped bagels and even gourmet toppings that are sure to…
Spaghetti Squash Cost
,

How Much Does Spaghetti Squash Cost?

The spaghetti squash is a brightly colored winter vegetable that originated in the Americas. It has an oblong shape and can be mildly sweet with a mild flavor, perfect for any occasion or meal type. The flesh of this squash releases thin…
Lobster Tail Cost
,

How Much Does Lobster Tail Cost?

One of the most popular and tastiest parts of a lobster is its tail. The tails are considered a delicacy in almost most restaurants, but they’re also available to buy from grocery stores or seafood markets if you prefer cooking them yourself. How…
Yellowfin Tuna Cost
,

What is The Yellowfin Tuna Price per Pound?

Although often marketed as Ahi tuna, the Yellowfin tuna is a subspecies of the Ahi and is a fish that can reach weights of 400 pounds. It is usually found in tropical and subtropical oceans. This fish is one of the best sources of minerals,…
Rack of Lamb Cost
,

The Cost of a Rack of Lamb

A rack of lamb is a spectacular dish that can be served during special occasions. This cut is made from six or seven rib chops, and the meat's flavor comes from different herbs combined with flavorful enhancers. The presentation itself is enough…
Cilantro Cost
,

The Cost of Cilantro

Cilantro is the herb that Mexican cuisine and salsa lovers know best. It’s a popular addition in many dishes from Ecuador to Egypt, but it's most commonly used for salsas like those found on tacos or burrito bowls. How much does fresh cilantro…