Mason Jar Cost

Mason jars are popular storage containers for jams and preserved fruits, but they can also be used to store other foods as well. They come in different sizes with the most common being 16oz (1/2 pint).

How much do mason jars cost?

Mason jars can be a great item to have around the house, but they can also get expensive depending on how many you need. They are typically priced by volume: A single 4oz jar will run $1-$5 while 12 one-quart wide mouth mason jars made of tempered glass can cost about $10-$22. The price is usually determined by things like your location and what time of year it is – during “canning season” prices tend to go down because there’s always demand for them.

You might also like our articles about the cost of quality wine, stained glass, or tempered glass.

Many people end up buying regular mouth mason jars because they are cheaper and more practical. For example, Walmart sells a 24-pack of four-ounce jelly jars for $19 while the Ball wide mouth pint jar goes for about $27 per 12. The Dollar Tree has 16 oz jars at just $1 apiece. Half-gallon jars can cost $10 to $25 per 12, while a case of 12 regular mouth jars of 1-quart each will range between $10 and $25.

For a pack of 12 16-ounce mugs, if they resemble a mug and come with a side handle, you could pay as much as $30. However, antique mason jars manufactured in the early 1900s can be worth upwards of $300 per set.

Colored mason jars come in a variety of colors and are often pricey, but plastic versions can be found for much less. For example, colored ones may cost around $10 to $15 per half-pint four pack while their cheaper counterparts sell for about $20-$25 per package of 50 eight-ounce jars.

Type Quantity Price
Wide Mouth 24 $20 to $32
4-ounce Jelly Jars 24 $20 to $32
8-ounce Jelly Jars 24 $25 to $35
12-ounce Jelly Jars 24 $23 to $33
Regular Mouth 24 $20 to $33
64-ounce Wide Mouth 12 $38 to $57
24-ounce Wide Mouth 18 $27 to $46
Regular Mouth 24 $22 to $40
Wide Mouth 24 $26 to $45
34-ounce Large Mouth 6 $30 to $48

Mason jar details

Mason jars are containers that come with a lid and ring. There is a wide range of size options for these vessels, but most will include 16 or 32 ounces in capacity. Additionally, there will be some small jar sizes designed to hold jam; these can typically be found at four ounces each.

Mason jars have two types: regular mouth (best for pourable foods such as sauce, salsa, vegetables) and wide-mouth (designed specifically for whole fruits/vegetables).

Mason jars are a type of glass container often used for storing iced tea, milk, and other beverages. These containers can be found in most big-box retailers such as Walmart or Big Lots but they will also usually be sold individually at local hardware stores or thrift shops. There are some popular brands that sell these jars including Ball and Kerr which come in either pack of 4, 12, 24 mason jars depending on the size wanted by consumers.

Any extra costs to consider?

Replacing the lids on your jars can cost about $10 to $15 per four-pack. This often happens if you purchase used and didn’t come with a lid. There are plenty of options for unique customized designs, either online or at stores like Target that make it easy to find something perfect for any occasion.

Important tips to keep in mind

Glass Mason JarHave you ever heard of freezing mason jars? Well, it’s possible to freeze them if they are the right size. For example, a half-pint or pint-sized jar that has a wide mouth will work. Anything smaller could crack due to expansion during the process. Popular brands like Ball and Kerr will have lines that indicate up to where you should fill the jar while freezing, to avoid cracking it; you should make sure you donțt fill it above the line, especially if you intend on freezing food.

Microwaving can be a safe and convenient way to heat up food. Mason jars, for example, are completely microwave-safe – you just have to keep the lid off while microwaving them.

Is there any way to spend less?

Consider purchasing in bulk or buying from garage sales to save money. The more jars you purchase, the cheaper they will be per jar. It’s a good idea to check out garage sales because these are common items found at many estate/garage sales. Before purchasing any canning containers though make sure there aren’t any cracks on the outside of the container. Any cracks could lead to an ineffective seal which means your food won’t last very long.

Thrift stores are a popular place to find good-looking canning jars. Again, like garage sales, pay close attention to the condition of their outer layer for cracks or other issues before purchasing. Some people online have noted that they managed to get mason jars for as little as $0.30 each. Craigslist is also another great resource if you’re in need of new (or used) mason jar containers at an affordable price point.

There’s a lot of different places that offer mason jars, but the onehundreddollarsamonth blog says Winco currently offers the best price and has a great selection throughout the year for those who are always needing more storage containers or glassware to use during canning season. Some people have had success looking at local hardware stores where they might be offering promotions. Others had luck going through Freecycle instead.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *