Orange Cost Per Pound
Oranges are the fruit of a small tree – also called orange, which is part of the citrus group and grows in Mediterranean countries and other warm regions. Its flowers are white and fragrant, and the fruits have a spherical shape, are fragrant, juicy, and are wrapped in reddish-yellow skin. According to historians, the first to discover the qualities of the fruit produced by this tree were the Chinese, at about 2,000 BC. According to a Greek legend, the “golden apples” in the garden of the Hesperides were nothing more but today’s oranges.
Oranges are among the most popular fruits in the world, and this is not surprising. A good and fragrant source of vitamin C, it is preferred by children in the cold season, when the immune system needs the support of a diet rich in vitamins.
How much do oranges cost?
There are many factors that contribute to the price of oranges, including type, time of the year, and the place where they are purchased from. For example, a five-pound bag at your local grocery store can cost anywhere between $3-$5 per pound depending on seasonality as well as geographical location. You may pay around $1 – $1.5 for only one orange.
In 2018 average price of oranges was $1.14 per pound, according to a report by the USDA.
Navel oranges have gradually increased in price over the last 20 years, from $0.64 per pound to around $1.5 today.
Navel oranges are a popular and cheap fruit that come in boxes of 20-40 pounds of juicy citrus. These oranges typically cost $0.85-$1.45 per pound, which is cheaper than other varieties like blood orange or grapefruit.
Depending on the same factors, blood oranges can be more expensive even than other popular varieties of orange. These particular types of oranges are known for their sweet center and vivid deep ruby red color. They might cost closer to $5 to $8 per pound if you buy them at an average grocery store or farmer’s market.
The cost of a three-pound bag of clementine oranges is somewhere between $5 and $9.
Oranges details
Oranges are the most commonly grown fruit trees in the world. They have their roots in India, Pakistan, Vietnam, and southeastern China, and their cultivation is done in countries such as Costa Rica, Cuba, Belize, Egypt, Turkey, and the United States.
You might also like our articles about the cost of pomegranates, blueberries, or fruit trays.
There are several varieties of oranges, including red oranges, Valencia, Seville, or caracara. The taste of the fruit can differ and can be both sweet and sour.
Nutritional values per 100 grams of oranges
- 6% water;
- 40 mg calcium;
- 20 mg phosphorus;
- 2 mg vitamin C;
- 94 g protein;
- 0 ml cholesterol;
- 40 gr dietary fiber;
- 75 carbohydrates.
Oranges are rich in thiamine, riboflavin, niacin, vitamin B6, folate, pantothenic acid, phosphorus, magnesium, manganese, selenium, and copper. Oranges also contain powerful antioxidants and eyesight boosters, such as choline, zeaxanthin, and carotenoids (which also have anticancer effects, especially against prostate cancer).
Good to know
A typical bag of oranges will weigh up to five pounds. Sometimes, these bags are placed in a wooden box for easy carrying. Each pound should contain about two to four oranges, depending on size and quality.
There are two ways to buy oranges at the supermarket. You can either pick out each orange and place it in a plastic bag yourself, or you could let an employee from produce do all of that for you and then just pay whatever weight is recorded on their scale.
You can keep the oranges for a maximum of 2 weeks in the refrigerator, or a few days at room temperature. Tip: an orange kept at room temperature will produce more juice.
When you want to buy oranges, choose the firm and heavy ones. The best are the ones without any unevenness and with a smooth shell. Don’t buy an orange that feels like a sponge or has soft spots.
Can I freeze oranges? There’s no reason you can’t freeze oranges. You will keep all the essential nutrients, antioxidants, and folic acid. It will not have the same properties as fresh orange, but you can use them in purees and juices.
You can consume them as they are or turn them into juice. You can also make purees and even sauces. There is no wrong way to use an orange. Oranges are excellent in recipes for breakfast or dinner and especially for dessert.
The fibers in the composition of oranges help to lower the sugar level and improve the insulin level but also lower the level of bad cholesterol in the blood. They are a reliable food for people with type 2 diabetes.
Oranges are good but should be eaten in moderation. “Eating too many oranges has some unpleasant side effects,” said Laura Flores, a San Diego nutritionist. “The high fiber content consumed can affect digestion, leading to diarrhea,” she added.
How can I save money?
At the local farmers’ market, you can find a lower price, while at most grocery stores, products cost considerably more.
While oranges are in season, grocery stores will have them for sale.
Going to a u-pick farm is not only good for your wallet but also allows you have the freedom of choosing exactly which produce you want.
- How Much Does SeaDek Cost? - September 12, 2023
- How Much Does it Cost to Fix BMW Chassis Stabilization? - September 12, 2023
- How Much Does a Hurdy Gurdy Cost? - September 12, 2023
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!