Cooking and eating is a category with prices of different foods, desserts and meals. You’ll find a lot of interesting articles about fancy dishes and ingredients and also articles about the price of normal recipes for normal people.

How Much Does it Cost to Rent a Chicken
,

How Much Does it Cost to Rent a Chicken?

Want fresh eggs without a long-term chicken commitment? More city folks now rent chickens! But how much does it cost to rent a chicken? What extra fees appear? Can costs get trimmed? This article dives deep in the dollars and cents behind temporary…
Jimmy John's Catering Prices
, ,

Jimmy John’s Catering Prices

The Jimmy John’s company is a well-known sandwich shop chain in the United States, that offers various delicious subs and sides. Besides the indoor service and delivery, they also provide catering services either for birthday parties, office…
20 Piece McNugget Cost
, ,

How Much Does a 20 Piece McNugget Cost at McDonald’s?

According to the official McDonald's website, The Chicken McNuggets have no artificial flavors, colors, or preservatives. They are made with 100% seasoned chicken breast and are still simply delicious. How Much Does a 20 Piece McNugget Cost…
Garlic Bread Cost
,

How Much Does Garlic Bread Cost?

The garlic bread is the perfect side dish that is usually served with pasta, soup, or even served as an appetizer. This dish is said to have originated in Italy, from the people’s choice to use up the leftover bread. Nowadays, garlic…
Dungeness Crab Cost
,

How Much Does Dungeness Crab Cost?

Dungeness crab is a species of crab that can be found on the west coast of North America, from Alaska to the coast of California. This crab lives on eelgrass beds and at the bottom of the water and is named after the town of Dungeness, Washington,…
How much does Beef Wellington Cost
,

How Much Does Beef Wellington Cost?

Beef Wellington is an English steak dish, that has gained popularity through its fine and flavored taste. Made only from beef fillet, coated with a fine mixture of different ingredients, and wrapped in a puffy pastry, it is the perfect dish…
Parmesan Cheese Cost
, ,

How Much Does Parmesan Cheese Cost?

Parmesan cheese, Italian Parmigiano Reggiano, is a solid cheese with a yellowish crust, made traditionally from whole cow milk and naturally skimmed milk, aged at least 12 months. Its savory flavor is popular and the cheese itself is produced…
Coke Cost
, ,

How Much Does a Can or Bottle of Coke Cost?

Coke, or Coca-Cola, is one of the most popular soft drinks in the world. This Cola flavored carbonated drink was invented in the late 19th century by John Stith Pemberton as a medicine. In 2020, Coca-Cola was ranked number six in the world's…
White Truffle Cost
,

How Much Do White Truffles Cost?

White truffles are a type of subterranean mushroom that is considered one of the few gems of the world of fine dining. They are known for their sweet and savory aroma, coming with a very deep nutty mushroom flavor that has just a hint of shallots. These…
Papaya Cost
,

How Much Does Papaya Cost?

The papaya was first cultivated in Mexico and is native to the tropical areas of the Americas. It is a fruit that comes from the Carica papaya. As for the US, currently, it only grows in the Hawaii area. The tree can bear fruits within three…
Bakers Square Pie Cost
, ,

How Much Does a Bakers Square Pie Cost?

Bakers Square Restaurant and Pies is a restaurant franchise in the United States, Midwest, that specializes in casual dishes. BBQ Holdings, Inc. owns and manages the franchise which is known to serve a variety of delicious pies. Besides these…
Seafood Boil Cost
,

How Much Does a Seafood Boil Cost?

The seafood boil is a culinary tradition that uses a mix of lobster, clams, crab legs, shrimp, and other types of seafood that is boiled with a combination of vegetables, herbs, and aromatic spices. Many people choose to spread this communal…