Cost of Gum

Chewing gum was used for thousands of years, becoming a part of our daily lives. It is available in various shapes and flavors, while also being offered in different colors – however, it all has one goal: to freshen bad breath or even work as an effective mental booster. Although there are benefits with chewing gum such as the feeling that comes from relaxing your jaw muscles or having fresh breath; some people choose to chew simply because they like the flavor or find their jaws move too much when they’re bored and need something else to do soothe the jaw.

How much does a pack of gum cost?

Usually, you should expect a basic pack of gum that has anywhere from 10 to 60 pieces to cost $1 to $3 per pack at any local grocery store.  At the same time, buying these packs in bulk from big retailer stores like Samțs Club or Costco can cost somewhere around $7 to $15 or sometimes slightly more per bigger package.

Walmart offers a variety of gum flavors for the low cost of $2 to $3 per pack. The most popular brands are Extra, Orbit, Eclipse, and Wrigley but there is also Stride and Dentyne.

You might also like our articles about the cost of cheesecake, fudge, or Baklava.

Amazon has packs of gum that sell for anywhere from $3  to $10 per 10-pack. Among their bestsellers are Trident and 5 Gum.

Known gum brands

  • Wrigley
  • Trident / Trident Layers
  • Orbit
  • Mentos
  • Juice Fruit
  • Ice Breakers
  • Hubba Bubba
  • Freedent
  • Five
  • Extra
  • Eclipse
  • Dubble Bubble
  • Dentyne / Dentyne Pure
  • Canel’s
  • Big Red
  • Bazooka

Important things to consider

A pack of gum can contain anywhere from 10 to 60 pieces, depending on the brand. The shape may be rectangular sticks or small squares resembling a pill with either an outer hard shell that slowly dissolves in your mouth or a soft and chewy texture when you begin chewing it, that will be absorbed into the gum.

The classic flavors are peppermint, spearmint, and original bubble gum flavor. However, if you’re feeling adventurous there are other flavors, like watermelon, cinnamon, and tropical as well. Some people think chewing on some sugary goo helps them get through the worst parts of cooking- like peeling onions without crying.

Girl Chewing GumChewing gum is not the most dangerous thing in the world, but it can lead to some problems. It puts a lot of pressure on your jaw which may increase stress levels or even cause pain and damage. Furthermore chewing more than three times per day leads to gastritis as well as tooth decay- you should limit yourself to no more than four pieces of gum per day.

People with a variety of dental problems should not chew gum. Gum can cause tooth fillings to come loose and get caught in braces, which could lead to an expensive dentist visit for removal or repair.

Sugar-free gum and chewing gum containing Xylitol have been found to be a better alternative in the battle against cavities. Sugar-free gums, sweetened with xylitol for example can help reduce plaque by cleaning out your teeth after a meal which could lead to less risk of getting cavities over time. The best part is that it also helps neutralize bad odors from things like garlic or coffee.

You will basically wash away any bacteria when chewing sugar-free gum, protecting your entire mouth, according to the American Dental Association.

The next time you crave a snack or dessert, chew on some gum to keep your cravings at bay. No matter how tempting it may be to indulge in something high-calorie and fattening, you can resist the temptation by chewing away. Unlike most other snacks that pack hundreds of calories per serving, chewing gum will not ruin your diet because its low-calorie count lets you maintain healthy eating habits while still enjoying tasty flavors like bubblegum.

Gum has many benefits, from keeping your teeth clean to helping with digestion. The act of chewing gum creates extra saliva that is swallowed and provides a buffer for the stomach’s digestive acids which are constantly secreting.

Is there any way to spend less?

If you’re looking for some great discounts without the hassle of going through piles of papers, try signing up with your favorite name brands on their website. Many companies offer coupons or discounts to loyal customers via email newsletters and social media outlets. We also recommend purchasing these products in bulk at local warehouse clubs such as Costco and Sam’s Club who have cheaper prices than supermarkets but larger selections too.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *