Honey Cost

Over time, honey, probably the first “sweet” discovered by man, had great spiritual importance, even before its importance as food.

The Greeks considered honey to be “the food of Zeus,” and in Hinduism, honey is considered one of the elixirs of immortality.

For Jews, honey is the symbol of the new year (it is eaten on New Year’s Eve to have a new year as “sweet” as possible).

Buddhists say that when the Buddha retreated into the wild, a monkey brought him honey, to eat. The Madhu Purnima Festival is dedicated to this event.

In both the Orthodox Christian Bible and the books of Islam, honey is specified as either healing or hope-giving and is used in medicine, cooking, and various rituals.

As we know all too well, honey is produced by bees by processing pollen and nectar collected from flowers. In fact, honey is the food of bees; they take the pollen from the flowers and turn it into honey to feed the babies and spread.

How much does honey cost?

You’ll find a vast array of honey options when shopping for your next sweet treat. The price of a 12-ounce container, often found in the „Sweets” section at the grocery stores, can be somewhere between $4 and $6, and organic raw honey will set you back an additional dollar or so per pound, depending on brand or producer.

The cost of raw honey can vary depending on where you buy it. If buying by the pound at a local farmers market, prices are likely within $4 to $8 per pound for varieties with low sugar content like clover flowers and nectarines that have less than 20% molasses based upon USDA standards. Additionally, there’s been research indicating that when converting pounds into gallons, each gallon should equal 12 pounds, and the cost for one gallon would be anywhere between $17 and $34. Also, before getting too excited about saving money, you should keep in mind that these costs may change greatly depending on whether the weather has a good or bad effect on the crops or demand.

If you want to buy one of the most popular honey brands, like Really Raw Honey, expect to pay more than $15 per pound.

You might also like our articles about the cost of the most expensive honey in the world, peanut butter, or baklava.

If you plan to buy in larger quantities, you will pay $27 up to $38 per one gallon.

According to National Honey Board, one pound of honey costs $6 on average.

Walmart sells organic honey for $6 a 16-ounce bottle, which is cheaper than most other brands.

When it comes to the cost of honey, some people are lucky to purchase a raw, locally made product while others have no choice but to buy from grocery stores or other vendors at a higher price. On an online forum, the costs of honey were discussed, with the most replies ranging anywhere between $17 and $28 per quart and $5 per pound, depending upon where you live.

Honey details

Honey is an extremely valuable natural food produced by bees through the enzymatic transformation of floral nectar or extrafloral juices. Therefore, according to the origin, there are two types of natural honey (obviously always only produced by bees): floral (from flower nectar) and extrafloral (forest honey).

Honey contains 80% natural sugar (fructose and glucose), 18% water, 2% vitamins and minerals (vitamin B6, amino acids, calcium, iron, magnesium, phosphorus, potassium, zinc, etc.), pollen, and proteins.

The usual color of honey is golden but can range from white to dark red and even black.

Important things to consider

Honey on BreadHoney is not recommended for people suffering from gastritis, gastric ulcer, duodenal ulcer, or hormonal disorders. Also, consuming honey is dangerous if you suffer from pollen allergy and can lead to serious allergic reactions, such as anaphylactic shock.

Studies show that a small amount helps children cough less and sleep better than syrups at the pharmacy. Just don’t give honey to any child under 1 year old as it could cause botulism.

For an adult, the recommended dose of honey is a maximum of 3-4 teaspoons per day. Honey is not added to hot liquids (which have a temperature higher than 108 degrees Fahrenheit) because it loses some of its properties.

Honey has an amazing “resistance.” Scientists have found honey pots in Egyptian tombs from thousands of years ago – honey that could still be eaten! Low humidity, strong acids, and antibacterial compounds make it almost impossible to spoil as long as it is sealed. Keep it in a tightly closed jar in a cool, dry place, like a pantry. If it becomes crystalline, place the container jar in a tray with warm water until it is clear again.

Ways to test honey to see if it is natural

Bubble test – when we turn the jar, the air bubble that forms in the natural honey moves slowly and does not break into other smaller bubbles; it remains intact;

Dissolution in water test – pure honey is harder to dissolve in water than one with various additives. Put a little honey in a glass of water at room temperature and observe how long it takes to dissolve. If it lasts a few seconds, then it is counterfeit honey.

Honey price – honey production is a complex, long process. For this reason, the price of natural honey is also high. A low price can often hide substances from another source.

Label reading – never buy honey (and any other product, by the way) without reading the label. Manufacturers are required by law to write down all the ingredients, and if tests are done, and it is found that they have not mentioned certain ingredients, they receive hefty fines. Manufacturers do not take such a risk, but some rely on the fact that many buyers do not read the product label.

How can I save money?

When buying in bulk or larger quantities, the savings are significant as compared to smaller volumes. Some people even buy large amounts and repackage them for sale.

A simple process, making your own honey can be an enjoyable hobby that saves you money in the long run and provides even more health benefits.

The cheapest and most effective way to buy groceries is with a store brand. Store brands are up to 40% cheaper than name-brand alternatives.

Alec Pow
Latest posts by Alec Pow
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.