,

Venison Cost per Pound

Venison Cost

Venison is a type of meat that comes from deer and has many rich and flavorful qualities. Venison can be found at different prices depending on the cut, butcher, time of year, or geographical location.

How much does venison cost?

The price of venison, on average, can range anywhere from $5 to $40+ per pound if purchased locally. The type and cut will determine the cost as well as where it was bought from. For example, a typical steak may be more expensive than ground deer meat at your local grocery store but buying in bulk could save you money.

You might also like our articles about the cost of crab legs, filet mignon, or king crabs.

Refer to our table below for some popular prices:

Type of Cut (what you should expect in package) Average Price (per pound)
Back Ribs (3 to 5 pound) $3 to $6
Short Ribs (3 to 5 pounds) $3 to $7
Ground Meat (1 pound) $7 to $13
Deer Jerky (four ounce bag) $7 to $15
Summer Sausage (1 pound) $7 to $15
Deer Bologna (1 pound) $7 to $18
Stew Meat (one pound) $7 to $19
Skirt Steaks (0.5 pounds) $8 to $15
Shoulder Roast (5 pounds) $8 to $17
Half Carcass (10 to 25 pounds) $10 to $17
Kabobs (2 pounds) $10 to $17
Deer Brisket (1 pound) $10 to $17
Whole Leg $10 to $17
Fajita Strips (5 to 10 pounds) $10 to $18
Sirloin Butt Roast (1 pound) $10 to $18
Flatiron Steaks (0.5 pounds) $12 to $18
Flank Steaks (1 to 2 pounds) $15 to $26
Steak Medallions (0.5 pounds) $15 to $26
Whole Loin (1 to 3 pounds each) $22 to $32
French Rack (1 to 2 pounds) $23 to $33
Loin Chops (0.5 pounds each on average) $24 to $33
Whole Tenderloin (1 pound each) $45 to $60

Venison details

Venison is either going to be found at local butchers who specialize in game animals or online. Depending on the butcher, venison may either come from a farm where deer are raised and slaughtered for food consumption like cattle or bought directly from someone’s hunt. If wild, it will be truly wild deer that roamed free around forests and other natural habitats before being hunted.

The regulations vary from state to state. Broken Arrow Ranch, for example, requires deer to be naturally raised with no growth hormones or steroids administered before they are sold. They also have a policy of making sure the animals may graze freely in natural conditions and that they need to be at least three years old when taken off their farm as well.

Online butchers such as Deer Valley Meats will sell their products frozen and vacuum-sealed. These meats meet US Department of Agriculture standards, are leaner than beef, with a “wild” taste to them; this meat contains vitamins and minerals like riboflavin, iron, niacin, and vitamin B6. You will usually get 134 calories, 3 grams of total fat, and 26 grams of protein in just 3 ounces of venison.

Extra costs to consider

If you purchase venison from online vendors, most will charge a minimum shipping fee but may waive it if you meet their spending requirement.

Venison vs beef

Venison DishYou can save a lot of money by purchasing venison instead of beef. Venison, no matter where you purchase it from, should always be natural and organic whereas with beef there is the chance that they may have injected chemicals or antibiotics into the meat. When hunting your own deer for meat, according to one GoodGameHunting infographic, you will usually end up spending $0.95 per pound for 80 pounds worth of edible meat while buying beef steak will mean an average cost of about 4 to 7 times as much.

Venison is a much healthier option than beef. Venison has less cholesterol and saturated fat, more vitamins B6, B2, B3, B12, and iron compared to beef as well as fewer calories per three ounces at 134 vs 247. Eating three ounces of either of those meats will pose no risk on your general health or wellbeing, except if you are allergic to these meats in particular.

One debate around venison according to some experts is the compound known as L-Carnitine, which can be found in both beef and deer meat (venison). The human stomach will break down this compound to produce trimethylamine N-oxide, which has been linked with heart and artery damage among other things.

According to taste tests, venison seems to win most of the time due to its better flavor and safety regulations. Some prefer it as an ethical choice too. For those who enjoy beef more often than deer meat, retail beef is usually much cheaper at about $1 per pound or so in some places even with rising prices on cattle.

Is there any way to spend less?

The more you purchase at once, the better your savings. A one-pound package of ground beef could cost $8 per pound, but if you were to purchase a 10-pound package, you may only pay $6.50 per pound.

Alec Pow
Latest posts by Alec Pow
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.