The Cost of Energy Drinks
Energy drinks are indispensable to those who need a quick pick-me-up. In order to provide the energy you need, these beverages often have high levels of sugar and caffeine that give you an instant boost in your mood. For people on the go, this drink is perfect for providing them with more than just refreshment but also increased productivity during their busiest hours.
Whether you’re trying to stay awake for a late-night shift or just get that extra little push during sports activities, this tangy beverage will make sure your body gets all the benefits you crave in no time.
Energy drinks contain caffeine as well as sugar and other vitamins or herbal stimulants and amino acids to provide your body an added burst of stamina. Most often these beverages come in bright colors such as pink or green and in multiple flavors. They are being marketed as a way of obtaining strength, power, and speed.
These drinks have been in the market for some time and they are more popular than ever.
How much do energy drinks cost?
Energy drinks, if you buy them individually, will cost about $1.50 to $4.50 per eight ounces. At the same time, if you were to get a 10 pack, depending on the circumstances, you might end up paying just $15 to $20 per pack. This price will ultimately depend on certain factors, like the quantity you are purchasing and the brand that made it.
The most popular energy drinks at the grocery store can vary in price depending on the brand. Larger packs, found only at wholesale clubs, usually come with 24 to 36 or more cans per pack for each individual drink and cost as little as $1 a can if you purchase enough of them! For comparison purposes though, Amazon’s highest-rated brand called GURU sells a 12-pack for about $32 while Maddox offers one 24-pack of drinks that costs around $20.
You might also like our articles about the cost of a personal fitness trainer, boxing lessons, or NY Athletic Club membership.
You can check out the table we made below to get a better idea of the prices for different brands of energy drinks:
Brand | Price Range |
---|---|
Advocare | $50 per canister (powder) |
5-Hour Energy | $3 to $5 per 1.9 ounce |
Bawls | $2 to $3.50 per 10.00 ounces |
Battery | $1.75 to $2.50 per 11.20 ounces |
Full Throttle | $2.50 per 16 ounces |
Celsius | $1.99 to $2.99 per 12.00 ounces |
Gold Energy Drink | $3 per 12 ounces |
Monster | $1.50 to $3 per 7.75 ounces |
Hype | $1.99 to $3 per 16 ounces |
Red Bull | $2 to $4 per 1 ounce |
Nestle | $1.99 to $2.99 per 12.00 ounces |
Rockstar | $1.50 to $2.50 per 8.00 ounces |
Rip It | $1 to $2 per 8 ounces |
Starbucks | $1.99 to $2.99 per 12.00 ounces |
Super Donkey Kick | $1.50 to $2 per 8.00 ounces |
V8 | $1.50 per 12 ounces |
VPX | $2 to $4 per 4 ounces |
Vemma | $2.50 per 8.3 fluid ounces |
Ubermonster | $2.50 per 16 ounces |
Important things to consider
Caffeine-containing energy drinks are widely popular, but there is little evidence to support any significant effect on alertness or physical endurance. In fact, too much caffeine can lead to serious heart rhythm problems and issues with blood pressure and blood flow.
These drinks are not recommended for those with heart-related illnesses. Talk to your doctor first before you start drinking these beverages, as they could cause more problems than you might think.
Most people have a love-hate relationship with energy drinks. On one hand, the caffeine does give them an extra boost to get through their day and on the other hand, it is addictive which can lead to withdrawal symptoms if they don’t drink enough in time. The National Institute of Health reports that there are close to 200 brands of these products available today! All will differ depending on their ingredients but they all share some similarities like high levels of sugar and caffeine. The average drink of this type will usually have 70 to 110 or more milligrams of caffeine per eight-ounce serving, which is considered a lot for the average individual.
Aside from caffeine, these drinks may contain sweeteners and herbal extracts. They are also different than soda or sports drinks because they have amino acids in them as well as taurine.
The ingredients of energy drinks can make them a hit or miss. Some contain vitamins as their main ingredient, while others could be carrying stimulants like guarana, taurine, and ginseng, according to FamilyDoctor.org.
Any way to spend less?
Buying in bulk is a great way to save money on food items. You can either purchase the product online or at your local wholesale club such as Costco and Sam’s Club. You can also find websites or stores that have coupons available through their social media channels for products that are already discounted due to buying them in large quantities.
- How Much Does a Cat Echocardiogram Cost? - September 25, 2023
- How Much Does Burn Fat Orlando Cost? - September 25, 2023
- How Much Does a Waverly Country Club Membership Cost? - September 24, 2023
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!