Cooking and eating is a category with prices of different foods, desserts and meals. You’ll find a lot of interesting articles about fancy dishes and ingredients and also articles about the price of normal recipes for normal people.

Ground Turkey Cost
,

Ground Turkey Cost

Ground turkey is a healthier alternative to hamburger meat and other meat types because it has less fat, cholesterol, and calories. Ground turkey is a leaner meat than most other meats. The National Turkey Federation claims that it is manufactured…
Cotton Candy Cost
,

Cotton Candy Cost

Cotton candy is a sort of spun sugar that melts in your mouth and always makes for an enjoyable sweet treat. It's one of those things people look forward to eating during carnivals, fairs, or other special events because it provides such a delightful…
Fudge Cost
,

The Cost of Fudge

Fudge is a very popular, sweet confectionery with an incredibly rich flavor that all Americans know and love. Unlike other favorites like chocolate or candy corn, American Fudge was invented in the late 1880s, meaning it is a pretty new product.…
Fruit Tray Cost
,

Fruit Tray Cost

Fruit trays can be found in the produce section at your local grocery store. The costs will depend on which fruit is included, how much will be added, and where you buy everything from. How much does a fruit tray cost? It's a common misconception…
Crepe Cost
,

Cost of Crepes

Crepes have been popular in Europe for centuries. France is the home of crepe making, and Paris it's most famous location. Crepes are a thin pancake made from wheat flour mixed with milk or water then cooked on an iron plate. They originated…
Calamari Cost
,

Cost of Calamari

Calamari, also known as “Squid” or the more catchy name of "Fried Squid," is a popular dish that comes from Mediterranean cuisine. This squid can typically be deep-fried and served at many Italian restaurants for an appetizer. The taste…
Mahi Mahi Cost
,

Mahi Mahi Cost

The Mahi Mahi is a delightful sea creature, found primarily in the state of Hawaii. It's also known as a dolphinfish or dolphin fish! What makes this swimmer so special? They have an appealing and unique taste that many people enjoy. How much…
Cost of Mango
,

How Much Does Mango Cost?

The mango is a succulent, juicy fruit that comes in many varieties. It's commonly found throughout tropical countries and has been the basis for many cuisines across communities around the world. How much do mangoes cost per pound? The price…
Cornstarch Cost
,

Cornstarch Cost

Cornstarch is a type of plant-based starch often used to thicken dishes, and it’s made from the corn or wheat grain. It can be added to any recipe as a thickening agent, including dishes like maple syrup. Cornstarch has less impact on the…
Nothing Bundt Cakes Cost
,

Nothing Bundt Cakes Cost

Nothing Bundt Cakes was first established by Mara Fortin, who had a vision for the best bundt cakes in San Diego. While Mary Fortin may have been the one to open up Nothing Bundt Cake's franchise there, she took her ideas from Dena Tripp and…
Baking Powder Cost
,

Baking Powder Cost

Baking powder is a key ingredient in any kitchen. It can be used for baking cakes or bread, and there are two main types of this product: single-acting and double-acting powders. How much does baking powder cost? A simple baking powder container…
Mason Jar Cost
,

Mason Jar Cost

Mason jars are popular storage containers for jams and preserved fruits, but they can also be used to store other foods as well. They come in different sizes with the most common being 16oz (1/2 pint). How much do mason jars cost? Mason jars…